011-35276666
khazartransfo@gmail.com

جلوگیری از پاشش جرقه جوشکاری با نانو اسپری

جلوگیری از پاشش جرقه جوشکاری با نانو اسپری

جلوگیری از پاشش جرقه جوشکاری با نانو اسپری

جزئیات

گروهی از محققان اسپری‌هایی حاوی نانو ذرات عرضه کردند که مانع پاشش جرقه‌های ناشی از جوشکاری و چسبیدن آنها به سطح می‌شود. بررسی‌ها نشان داده است که استفاده از این اسپری نانو موجب افزایش عمر قطعات جوشکاری شده، مواد مضر برای لایه ازون ایجاد نمی‌کند و ترکیب مورد استفاده کاملا غیر خورنده بوده و اکسیدشوندگی جوش را تقلیل می‌دهد. به گزارش ستاد نانو، آنتی‌اسپاتر تولیدی در این شرکت دارای خواص و کیفیت فوق‌العاده بالایی در جلوگیری از چسبیدن این پاشش‌ها به سطوح و جلوگیری از آسیب‌رسانی آنها به جوش است. این محصول در نوع پایه آب در جهت انواع جوشکاری در حالات دستی و رباتیک و نیز در فلزات حساس به پاشش و سطوح شیشه ای و پلاستیکی تولید شده‌است و به عنوان یک راه حل موثر و قطعی در جلوگیری از آسیب‌های جبران ناپذیر اسپاترها است. این مایع، پایه آبی و فاقد سیلیکون است که با توجه به داشتن افزودنی‌های خاص برای جلوگیری از چسبندگی ذرات فلزی مذاب در عملیات جوشکاری، طراحی و تولید می‌شود.

21 مرداد 1399


گروهی از محققان اسپری‌هایی حاوی نانو ذرات عرضه کردند که مانع پاشش جرقه‌های ناشی از جوشکاری و چسبیدن آنها به سطح می‌شود.

یکی از شرکت‌های صنعتی اسپری ضدجرقه با استفاده از فناوری‌نانو تولید کرده است که قبل از جوشکاری روی سطح پاشش می‌شود و از چسبیدن جرقه‌های جوش اسپاتر به سطح جلوگیری می‌کند، ضمن آنکه اسپری ضدجرقه دیگری تولید کرده است که در بخش برنجی داخل تورچ جوشکاری پاشش شده و از تجمع جرقه‌های جوشکاری در این بخش جلوگیری می‌کند.

جرقه‌های جوشکاری ذراتی از مذاب و الکترود هستند که در اطراف جوش پاشیده شده و در مناطقی که پاشش جرقه رخ داده کیفیت مناسبی نداشته و حتی ممکن است منجر به خوردگی شوند. این جرقه‌ها باید بعد از جوشکاری با فرز یا سمباده از سطح قطعه زدوده شوند.

آمپر یا ولتاژ نامناسب در حین جوشکاری، رطوبت در الکترود جوشکاری، سرعت زیاد فرایند، فاصله نامناسب قطعه از نازل، زاویه کاری نامناسب و کثیفی سطح قطعه می‌تواند منجر به پاشش جرقه شود. به منظور مقابله با پاشش جرقه، علاوه بر انتخاب شرایط مناسب جوشکاری، می‌توان از پوشش‌های محافظی استفاده کرد که بر سطح قطعه کار یا ادوات اطراف ناحیه جوشکاری اعمال می‌شوند.

این پوشش‌ها به‌صورت ژل یا محلول هستند که استفاده از نانوذرات در ساخت این مواد منجر به بهبود کیفیت ضدپاشش آن‌ها می‌شود. این اسپری‌های حاوی نانوذرات تولید شده از سوی این شرکت مانع از بروز عیوب ظاهری یا متالورژیکی در قطعات و ادوات موجود در محیط جوشکاری شده، ماندگاری بالا بر روی سطوح ایجاد می‌کند و همچنین به عدم انتشار بخار و مواد مضر در محیط جوشکاری منجر می‌شود.

بررسی‌ها نشان داده است که استفاده از این اسپری نانو موجب افزایش عمر قطعات جوشکاری شده، مواد مضر برای لایه ازون ایجاد نمی‌کند و ترکیب مورد استفاده کاملا غیر خورنده بوده و اکسیدشوندگی جوش را تقلیل می‌دهد.

به گزارش ستاد نانو، آنتی‌اسپاتر تولیدی در این شرکت دارای خواص و کیفیت فوق‌العاده بالایی در جلوگیری از چسبیدن این پاشش‌ها به سطوح و جلوگیری از آسیب‌رسانی آنها به جوش است. این محصول در نوع پایه آب در جهت انواع جوشکاری در حالات دستی و رباتیک و نیز در فلزات حساس به پاشش و سطوح شیشه ای و پلاستیکی تولید شده‌است و به عنوان یک راه حل موثر و قطعی در جلوگیری از آسیب‌های جبران ناپذیر اسپاترها است. این مایع، پایه آبی و فاقد سیلیکون است که با توجه به داشتن افزودنی‌های خاص برای جلوگیری از چسبندگی ذرات فلزی مذاب در عملیات جوشکاری، طراحی و تولید می‌شود.

  

اخبار مرتبط